Astria Altair 40 Direct Vent Gas Fireplace
Astria Fireplaces
$3,848.00 - $4,865.00
Altair 40 Overview
Custom Series with full-size 21 inch deep firebox. Top vent configuration.
Fireplace Insider ships the Astria Altair 40 nationwide. Professional installation by a licensed gas fitter is required.
Key Features
- 40 inch Custom Series DV gas fireplace
- 21 inch deep firebox
- Top vent
- Electronic ignition with battery backup
- HD ceramic fiber logs
- Wireless wall control standard
- Limited lifetime warranty
Specifications
| Product Type | Direct Vent Gas Fireplace |
| Series | Altair |
| Model | Altair 40 |
| Size | 40" |
| Framing | 40-7/8" x 41-1/4" x 23" |
| BTU | 28,000-20,000 |
| Ignition | Electronic (IPI/CPI) with Battery Backup |
| Venting | 4.5"/7.5" Secure Vent DV |
| Listing | ANSI Z21.88/CSA 2.33. PFS 16-120. |
| Warranty | Limited Lifetime |
Warranty
Backed by Astria Limited Lifetime Warranty on the firebox.
Downloads
Limited Lifetime Warranty