Astria Aries 40 Direct Vent Gas Fireplace
Astria Fireplaces
$2,509.00 - $3,646.00
Aries 40 Overview
Larger traditional direct vent gas fireplace for great rooms and open-concept living areas.
Fireplace Insider ships the Astria Aries 40 nationwide. Professional installation by a licensed gas fitter is required.
Key Features
- 40 inch DV gas fireplace
- Combo top/rear flue
- Millivolt or electronic ignition
- Ceramic fiber log set
- Optional decorative facades
- Limited lifetime warranty
Specifications
| Product Type | Direct Vent Gas Fireplace |
| Series | Aries |
| Model | Aries 40 |
| Size | 40" |
| Framing | 40-7/8" x 41-1/4" x 18-1/2" |
| BTU | 21,000-17,000 |
| Ignition | Millivolt or Electronic (IPI/CPI) |
| Venting | 4.5"/7.5" Secure Vent DV |
| Listing | ANSI Z21.88/CSA 2.33. PFS F13-094. |
| Warranty | Limited Lifetime |
Warranty
Backed by Astria Limited Lifetime Warranty on the firebox.
Downloads
Limited Lifetime Warranty