Astria Aries 35 Direct Vent Gas Fireplace
Astria Fireplaces
$2,049.00 - $3,186.00
Aries 35 Overview
Traditional direct vent gas fireplace with combo top/rear flue for flexible installation.
Fireplace Insider ships the Astria Aries 35 nationwide. Professional installation by a licensed gas fitter is required.
Key Features
- 35 inch DV gas fireplace
- Combo top/rear flue
- Millivolt or electronic ignition
- Battery backup on electronic models
- Ceramic fiber log set
- Vista facade included
- Limited lifetime warranty
Specifications
| Product Type | Direct Vent Gas Fireplace |
| Series | Aries |
| Model | Aries 35 |
| Size | 35" |
| Framing | 35-7/8" x 36-1/4" x 18-1/2" |
| BTU | 18,000-14,500 |
| Ignition | Millivolt or Electronic (IPI/CPI) |
| Venting | 4.5"/7.5" Secure Vent DV |
| Listing | ANSI Z21.88/CSA 2.33. PFS F13-094. |
| Warranty | Limited Lifetime |
Warranty
Backed by Astria Limited Lifetime Warranty on the firebox.
Downloads
Limited Lifetime Warranty