Astria Altair DLX 45 Direct Vent Gas Fireplace
Astria Fireplaces
$5,669.00
Altair DLX 45 Overview
Largest Altair with full deluxe features. Focal point for great rooms.
Fireplace Insider ships the Astria Altair DLX 45 nationwide. Professional installation by a licensed gas fitter is required.
Key Features
- 45 inch Deluxe Custom Series (largest Altair)
- 21 inch deep firebox
- Interior lighting
- Ceramic glass
- Variable speed blower standard
- Touchscreen remote included
- Limited lifetime warranty
Specifications
| Product Type | Direct Vent Gas Fireplace |
| Series | Altair DLX |
| Model | Altair DLX 45 |
| Size | 45" |
| Framing | 45-7/8" x 41-1/4" x 23" |
| BTU | 42,000-25,000 |
| Ignition | Electronic (IPI/CPI) with Battery Backup |
| Venting | 4.5"/7.5" Secure Vent DV |
| Listing | ANSI Z21.88/CSA 2.33. PFS 16-120. |
| Warranty | Limited Lifetime |
Warranty
Backed by Astria Limited Lifetime Warranty on the firebox.
Downloads
Limited Lifetime Warranty