Astria Gemini DLX 45 Direct Vent Gas Fireplace
Astria Fireplaces
$3,938.00
Gemini DLX 45 Overview
Largest Gemini DLX with all premium features standard.
Fireplace Insider ships the Astria Gemini DLX 45 nationwide. Professional installation by a licensed gas fitter is required.
Key Features
- 45 inch deluxe DV gas fireplace (largest Gemini DLX)
- Interior lighting
- Ceramic glass
- Variable speed blower standard
- Touchscreen remote included
- Limited lifetime warranty
Specifications
| Product Type | Direct Vent Gas Fireplace |
| Series | Gemini DLX |
| Model | Gemini DLX 45 |
| Size | 45" |
| Framing | 45-7/8" x 41-1/4" x 18-1/2" |
| BTU | 35,000-20,000 |
| Ignition | Electronic (IPI/CPI) with Battery Backup |
| Venting | 4.5"/7.5" Secure Vent DV |
| Listing | ANSI Z21.88/CSA 2.33. PFS F13-094. |
| Warranty | Limited Lifetime |
Warranty
Backed by Astria Limited Lifetime Warranty on the firebox.
Downloads
Limited Lifetime Warranty