Astria Gemini DLX 35 Direct Vent Gas Fireplace
Astria Fireplaces
$3,549.00
Gemini DLX 35 Overview
Deluxe with interior lighting, ceramic glass, variable speed blower, and touchscreen remote all standard.
Fireplace Insider ships the Astria Gemini DLX 35 nationwide. Professional installation by a licensed gas fitter is required.
Key Features
- 35 inch deluxe DV gas fireplace
- Interior lighting
- Ceramic glass
- Variable speed blower standard
- Touchscreen remote included
- Limited lifetime warranty
Specifications
| Product Type | Direct Vent Gas Fireplace |
| Series | Gemini DLX |
| Model | Gemini DLX 35 |
| Size | 35" |
| Framing | 35-7/8" x 36-1/4" x 18-1/2" |
| BTU | 26,000-15,000 |
| Ignition | Electronic (IPI/CPI) with Battery Backup |
| Venting | 4.5"/7.5" Secure Vent DV |
| Listing | ANSI Z21.88/CSA 2.33. PFS F13-094. |
| Warranty | Limited Lifetime |
Warranty
Backed by Astria Limited Lifetime Warranty on the firebox.
Downloads
Limited Lifetime Warranty