Osburn Stratford II Wood Fireplace
Osburn
$5,379.00 - $6,669.00
OB04007 Overview
The Osburn Stratford II Wood Fireplace is an EPA 2020 zero-clearance wood fireplace for new construction or major renovation projects. It gives the look and heat of a built-in wood fireplace while meeting current emissions requirements.
Fireplace Insider ships the Osburn OB04007 nationwide. Professional installation by a qualified installer is required.
Key Features
- Manufacturer model OB04007
- Recommended heating area: 750 - 2,200 sq. ft.
- Maximum heat output: 80,000 BTU/h
- Average particulate emissions: 1.2 g/h
- Maximum log length: 20"
- Chimney diameter: 6"
- Maximum burn time: 8 h
- Combustion technology: Non-catalytic
- Blower included: Yes
- Shipping weight: 468 lb
Specifications
| Product Type | Wood Fireplace |
| Series | Osburn EPA 2020 |
| Model | OB04007 |
| Recommended Heating Area | 750 - 2,200 sq. ft. |
| Maximum Heat Output | 80,000 BTU/h |
| Average Particulate Emissions | 1.2 g/h |
| Chimney Diameter | 6" |
| Maximum Log Length | 20" |
| Maximum Burn Time | 8 h |
| Combustion Technology | Non-catalytic |
| Blower Included | Yes |
| Overall Dimensions | 40 5/8" H x 36 3/4" W x 29 3/4" D |
| Firebox Volume | 2.5 ft3 |
| Shipping Weight | 468 lb |
| Warranty | Osburn limited lifetime warranty |
Warranty
Osburn wood appliances include a limited lifetime warranty from Stove Builder International on key firebox and structural components, with shorter coverage periods for wear items, blowers, electronics, paint, gaskets, refractory materials, and replacement parts. Labor coverage varies by component and proof of purchase is required.
Downloads
Osburn Limited Lifetime Warranty