Osburn Gusto Wood Burning Cookstove
Osburn
$6,049.00 - $7,114.00
OB02047 Overview
The Osburn Gusto Wood Burning Cookstove combines EPA 2020 wood heat with a functional cookstove design. It is made for customers who want a heating appliance that can also support off-grid cooking and everyday utility.
Fireplace Insider ships the Osburn OB02047 nationwide. Professional installation by a qualified installer is required.
Key Features
- Manufacturer model OB02047
- Recommended heating area: 500 - 2,100 sq. ft.
- Maximum heat output: 75,000 BTU/h
- Average particulate emissions: 2.0 g/h
- Maximum log length: 20"
- Chimney diameter: 6"
- Maximum burn time: 8 h
- Combustion technology: Non-catalytic
- Blower included: No
- Shipping weight: 575 lb
Specifications
| Product Type | Cookstove |
| Series | Osburn EPA 2020 |
| Model | OB02047 |
| Recommended Heating Area | 500 - 2,100 sq. ft. |
| Maximum Heat Output | 75,000 BTU/h |
| Average Particulate Emissions | 2.0 g/h |
| Chimney Diameter | 6" |
| Maximum Log Length | 20" |
| Maximum Burn Time | 8 h |
| Combustion Technology | Non-catalytic |
| Blower Included | No |
| Overall Dimensions | 41 7/8" H x 29 3/8" W x 29" D |
| Firebox Volume | 2.261 ft3 |
| Shipping Weight | 575 lb |
| Warranty | Osburn limited lifetime warranty |
Warranty
Osburn wood appliances include a limited lifetime warranty from Stove Builder International on key firebox and structural components, with shorter coverage periods for wear items, blowers, electronics, paint, gaskets, refractory materials, and replacement parts. Labor coverage varies by component and proof of purchase is required.
Downloads
Osburn Limited Lifetime Warranty