Montigo DRL6013-2 DelRay 60 Linear Direct Vent Gas Fireplace (Full Load)
$7,619.00 - $8,675.00
Montigo
The Montigo DRL6013 DelRay Linear is a minimalist 60-inch direct vent gas fireplace built for new construction and retrofit installs. At a slim 14 1/4" framing depth and coaxial direct venting, the DelRay adds clean contemporary styling with minimal impact on floor space. The Basic configuration ships with a concealed burner, Ice fireglass, and Proflame 2 Basic IPI ignition. Combustible wood facing can be installed right down to the glass opening thanks to Montigo's Cool Wall Release feature.
Fireplace Insider ships the Montigo DRL6013 nationwide. Professional installation by a licensed gas fitter is required.
| Product Type | Direct Vent Gas Fireplace |
| Series | DelRay |
| Model | DRL6013 |
| BTU (NG) | 28,000 |
| Efficiency | 71% (NG and LP) |
| Framing Width | 72" |
| Framing Height | 33 11/16" |
| Framing Depth | 14 1/4" |
| Glass Opening | 60 1/2" W x 14 11/16" H |
| Venting | 4"/7" Coaxial Direct Vent |
| Ignition | Proflame 2 Basic IPI |
| Included Media | 9 lbs Ice fireglass [HW1157] |
| Shipping Weight | 209 lb |
| Listings | ANSI Z21.50 / CSA 2.22, Mobile Home Approved, Outdoor Room Approved |
| Smart Control | WiFi App Control via SIT-WIFI dongle |
| Warranty | Montigo Limited Lifetime |
Backed by Montigo's Limited Lifetime Warranty on the firebox heat exchanger and burner.