Astria Montebello DLX 40 Direct Vent Gas Fireplace
Astria Fireplaces
$6,919.00 - $7,579.00
Montebello DLX 40 Overview
Signature Series with exceptionally tall dancing flame through expansive ceramic glass.
Fireplace Insider ships the Astria Montebello DLX 40 nationwide. Professional installation by a licensed gas fitter is required.
Key Features
- 40 inch Signature Series DV
- Louverless front-view
- Tall dancing flame through ceramic glass
- Premium split-oak log set
- Electronic ignition with battery backup
- Standard or power vent
- Limited lifetime warranty
Specifications
| Product Type | Direct Vent Gas Fireplace |
| Series | Montebello DLX |
| Model | Montebello DLX 40 |
| Size | 40" |
| Framing | 40" x 42" x 24" |
| BTU | 50,000 |
| Ignition | Electronic (IPI/CPI) with Battery Backup |
| Venting | 8"/11" 8DVL Rigid DV |
| Listing | ANSI Z21.50b-2005/CSA 2.22b-2005. PFS F14-106. |
| Warranty | Limited Lifetime |
Warranty
Backed by Astria Limited Lifetime Warranty on the firebox.
Downloads
Limited Lifetime Warranty